Cost per gallon calculator
logo

COSTPERGALLON.COM

Compare the price per gallon of drinks, fluids and other liquids, and save

Jump to Price Per Gallon Calculator
Which is cheaper?
(Mouseover or tap)

Price per gallon
Cost per gal. app

Consumer counting price per gallonHere is your problem: - You want to buy some liquid detergent, and you have three choices: 15fl.oz for $5.99; 2qt 3oz for $19.99; or a large drum of 4.3gal. for $180. Which choice will give you the most detergent for your money, and how to calculate the price per gallon? Don't know? The best choice is 2qt 3oz for $19.99, because it works out at only $38.19 per gallon. While buying in bulk or retail, use CostPerGallon.com on your smartphone and get more gallons for your money!

How to calculate the price per gallon?

It is now easy to calculate the price per gallon! - CostPerGallon.com (Price Per Gallon) is a small website app usable on a mobile phone, tablet, notebook or desktop computer.
For each item, enter the name or brand (this step is optional), volume in gallons, quarts and / or fluid ounces (or even in liters), and price in dollars, Calculate... and bingo: the price per quart of the item. Compare up to 5 items simultaneously. Not counting in gallons? - see other units.

Share on Facebook     Share on Twitter     Share on Google+

You are an American traveling in Europe. Fuel prices are in liters. Convert into cost per gallon


.gal .qt .fl.oz
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per gal. Cost per gallon:
"Calculate" to find out
$

Be a clever customer! Before purchasing motor oils calculate the cost per gallon of various brands


.gal .qt .fl.oz
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per gal. Cost per gallon:
"Calculate" to find out
$
Compare bulk and retail prices: use CostPerGallon.com on your smartphone to check the price per gallon

.gal .qt .fl.oz
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per gal. Cost per gallon:
"Calculate" to find out
$
How to calculate the price per gallon?
Large bottles are not necessarily cheaper! Check the true price per gallon at CostPerGallon.com

.gal .qt .fl.oz
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per gal. Cost per gallon:
"Calculate" to find out
$
Save money with our free calculator
Smart consumers use CostPerGallon.com on their Android, iPhone or iPad, and get more gallons for the money

.gal .qt .fl.oz
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per gal. Cost per gallon:
"Calculate" to find out
$
Get more gallons for the best price
Containers of various sizes, volumes and shapes make it difficult to choose the best price per gallon.

About CostPerGallon.com

How to count the cost per gallon of retail or wholesale drinks and liquids? - CostPerGallon.com is a web app for comparing the price per gallon. Coded in HTML and JavaScript, the cost comparison app is extremely user-friendly and easy-to-use. You can access the app using desktops, laptops, netbooks, tablets or mobile devices to get the price per gallon. By entering item, volume and price information in the respective fields, you can determine the price per gallon or cost per gal.

Your privacy is 100% protected. We never collect any input from your device.
You can enter integers and decimals in gallons, quarts, fluid ounces, ml or L fields. The calculator converts them into gallons and adds them up automatically. If a value is zero, just skip the field.

Example 1: - If the drum's label displays the volume as 3 gallon 2 qt, enter 3 in the gallons integer field, enter the 2 in the quart integer field, leave the other volume values unchanged, fill out the Price field and Calculate to get the price per gallon.

Example 2: - If the bottle's label displays the volume as 2.4qt, leave the gallons fields empty, enter 2 in the quarts integer field, enter 4 in the quarts decimal field, leave the ounces fields empty, fill out the Price field and Calculate to get the cost per gallon.

Example 3: - You receive a barrel of wine from Bordeaux (lucky you!) and it is labeled as containing 225 liters for $5,590. How much is that per gallon? - Click on the "US" dropdown arrow, and select "L". Enter "225" in the box displaying "write litres here", then the price you paid for it, Calculate and the value of your wine is now shown in dollars per gallon.

Example 4: - You have a sample of olive oil from Tuscany, labeled as containing 200ml. Its wholesale value is $1.30. How does that convert in dollars per gallon? - Simple: Click on the "US" dropdown arrow, and select "ml". Enter 200 in the box displaying "write millilitres here", then the price of $1.30, Calculate and the price of the oil now appears in dollars per gallon.
Gallon

The gallon

The gallon seems to be a unit of measurement that holds a lot of importance in our lives. How much does a gallon of milk cost? What is the price of a gallon of paint? Is the cost cheaper or more expensive for a gallon of olive oil than other measurements? And the most popular of all: What is the cost per gal. of gas? How many miles to the gallon does that car get? The high price of the gallon seems to control so much of our lives, more so than just the cost. How does the gallon rule your life?
Price calculators per

kilogram - costperkg.com

pound - priceperlb.com

ounce - priceperoz.com

fluid ounce - priceperfloz.com

quart - costperquart.com

gallon - costpergallon.com

litre - costperlitre.com

piece - priceperpiece.com

back to top
ESPAÑOL

bandera espanola

Calculadora de precio por

kilogramo - precioporkilo.com

pieza - precioporarticulo.com


Volver a arriba
汉语

zhongguo guoqi

价格计算器

公斤 - priceperkg.asia

块 - priceperpiece.asia


回到顶部
FRANÇAIS

drapeau francais

Calculatrice de prix par

kilogramme - prixparkilo.com

pièce - prixpararticle.com


Retour en haut de page
POLSKI

polska flaga

Kalkulatory ceny za

kilo - cenazakilo.com

sztuka - cenazasztuke.com


Wróć na górę Happy customer